Powered by Frenky & Gregoryus 2006

 

:::magunkról:::rendezvényeink:::képek:::támogatóink:::elérhetoségünk:::archivum:::

 

Tiszafüredi Tűzmadár Íjászegyesület

 

Tűzmadár Íjász Egyesületünk az Úr 2004-es esztendejében szelek havában alakult meg, Tiszafüredi Hagyományőrző Íjász Egyesület néven.
Olyan lelkes íjászok hozták létre, akik az íjászat örömein túl, a hagyományok ápolása mellett, egyre több, eddig íjat nem látott földi halandót fertőzött meg az íjfeszítés tudományával.
Szelek szárnyán szállt a híre annak, hogy itt mik mennek végbe.
Kisdedtől a tiszteletre méltó Bölcsig mindenféle korú íjfeszítő röpíti szélnél sebesebben tűzmadár tollas nyilait.
Ezen nyilak röpülnek mint mondottam szélsebesen saját készítésű furmányos, csalafinta pályánkon, melyen minden íjfeszítő váratlan akadályok leküzdésére hívattatik.
Úgyhogy, Te, aki ide látogatsz, áldasd meg vesszőidet legnagyobb Sámánokkal, mert itt csak úgy győzedelmeskedhetsz.
Viszont, ha nem a győzelemre vágysz, akkor a táj szépségével és őseink szellemével felüdülésre lelsz, úgy eme helyet látogatásoddal megtisztelheted, mely életedre örök emléket pecsétel.

 

A Tiszafüredi Hagyományorző Íjász Egyesület

Tűzmadár Íjász Egyesület

Alapszabálya

Alulírott Alapítók az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény 12.§ (1) bekezdése alapján létrehozták a Tiszafüredi Hagyományörző Íjász Egyesületet. A Tiszafüredi Hagyományörző Íjász Egyesület alakuló közgyülése az alábbi alapszabályt fogadta el.

I.

Az Egyesület adatai.

1.Az Egyesület neve: Tiszafüredi Hagyományörző Íjász Egyesület

Rövidített néven: Tűzmadár Íjász Egyesület

2. Az Egyesület székhelye: 5350. Tiszafüred, Ady Endre u. 45.

3. Az Egyesület működési területe: Magyarország

Az Egyesület önkormányzati elven működő sport- és történelmi hagyományokat ápoló társadalmi szervezet. Az Egyesület jogi személy.

 

II.

Az Egyesület célja és feladatai

Az Egyesület célja:

•  Elsősorban az íjászat történelmi hagyományainak ápolása, Tiszafüred és környéke történelmi értékeinek feltárása, megőrzése.

•  A település ifjúságának megismertetése az íjászat hagyományaival, a fiatalok egészséges életmódra, felelős gondolkodásra nevelése.

•  A felnőtt lakosság, és az ide látogató turisták számára hasznos idotöltés biztosítása.

•  A sportra, történelmi hagyományok, értékek tiszteletére nevelés.

•  Íjász versenyek rendezése, íjász versenyeken való aktív részvétel.

•  Az íjász sportághoz tartozó kézműves szakmák támogatása.

 

  Az Egyesület feladatai:

1. Az Egyesület céljának megvalósítása érdekében együttműködik minden állami, társadalmi és gazdálkodó szervezettel, más egyesülettel és szövetséggel, amelyek segítik az Egyesület eredményes működését és céljainak megvalósítását.

2. Az Egyesület céljai megvalósításához szükséges anyagi feltételek megteremtése érdekében a jogszabály előírásai szerint gazdasági, vállalkozási tevékenységet folytathat, gazdasági társaságot és alapítványt hozhat létre, ilyenbe tagként beléphet.

3. Az Egyesület feladata olyan biztonságos íjászpálya kialakítása, amely alkalmas az edzések és a versenyek magas színvonalú lebonyolítására.

4. Az elérni kívánt célok érdekében feladata biztosítani az egyesület tagjai számára a rendszeres elméleti és gyakorlati képzést a továbbfejlődés lehetőségét.

 

 

III.

Az Egyesület tagsága

Rendes tag – Pártoló tag

 

1. Az Egyesület tagja lehet az a természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki elfogadja az Egyesület Alapszabályát és a belépési nyilatkozatban vállalja, hogy tevékenyen részt vesz az Egyesület munkájában, valamint fizeti a tagdíjat. A rendes tag felvételéről – írásbeli felvételi kérelme alapján- az egyesület Elnöksége dönt.

2. Az Egyesület tagjának jogai:

•  részt vehet az Egyesület tevékenységében és rendezvényein, továbbá a közgyűlés határozatainak meghozatalába, észrevételeket, javaslatokat tehet, véleményt nyilváníthat az Egyesület működésével kapcsolatban,

•  ajánlásokat tehet az Egyesületet érintő kérdések megtárgyalására,

•  felvilágosítást kérhet az Egyesület tevékenységéről, amelyre az Egyesület 30 napon belül köteles választ adni,

•  választhat, illetve választható az Egyesület ügyintéző és képviseleti szerveibe, illetve tisztségeire,

•  indítványt tehet a Közgyűlés és az Elnökség napirendi pontjaira,

•  betekinthet az Egyesület nyilvántartásaiba,

•  A tagok egyharmada írásban az ok és a cél megjelölésével rendkívüli Közgyűlés és rendkívüli elnökségi ülés összehívását kezdeményezheti.

3. Az Egyesület tagjának kötelezettségei:

•  a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíjat megfizetni,

•  az Egyesület Alapszabályát, határozatait betartani,

•  köteles tevékenyen közreműködni az egyesületi célok megvalósítása érdekében, a közgyűlés által meghatározott konkrét programok végrehajtása érdekében.

 

4. Az Egyesület pártoló tagja lehet az a magyar és külföldi természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki az Egyesület Alapszabályát elfogadja, valamint erkölcsileg és anyagilag támogatja az Egyesület működését. A pártoló tag aktívan nem íjászkodik. Tagdíjfizetési kötelezettsége nincs, de adományaival gyarapítja az egyesület vagyonát és tevékenyen részt vesz az Egyesület mindennapi munkájában. A tagfelvétel a rendes tagokra vonatkozó szabályok szerint történik. Jogai és kötelezettségei megegyeznek a rendes tagokéval.

5. Az Egyesület természetes személy tagjai jogaikat kizárólag személyesen gyakorolják. A jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet tagok jogaikat képviselőik útján gyakorolják.

6. A tagsági viszony megszűnik:

•  a tag halálával,

•  az Egyesület megszűnésével,

•  a tag kilépésével,

•  a tag kizárásával.

7. Az Elnökség kizárja az Egyesület tagjai közül:

•  azt a tagot, aki hat hónapon keresztül elmaradt a tagdíj megfizetésével. A tagdíj megfizetésének elmulasztása csak abban az esetben eredményezheti a tag kizárását, ha a kötelezettség elmulasztása a tagnak felróható, azaz saját hibájából nem fizette meg a tagdíjat, és írásbeli figyelmeztetés után sem rendezi tagdíj hátralékát.

 

•  azt, akit bíróság jogerős és végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre ítélt és a közügyektől eltiltott.

Az Elnökség tagjainak fegyelmi ügyében a Közgyűlés dönt.

A kizárt tag a kizárással kapcsolatos határozat ellen, 15 napon belül az egyesület Közgyűléséhez fellebbezéssel élhet.

A tagsági viszony megszűnése nem mentesíti a tagot a tagsága idején keletkezett és tagsága időtartamára vonatkozó kötelezettségének teljesítése alól.

A kilépési szándékot az Elnökséghez kell írásban bejelenteni. A kilépő tag kilépettnek tekinthető az Elnökséghez megküldött lemondó nyilatkozatával. Ez után az elnökség a következő Közgyűlésen tájékoztatja a jelenlévőket a lemondott tag személyéről.

8. A tagdíjat az Elnökség javaslatára a Közgyűlés állapítja meg.

9. A tagdíjat két részletben, minden év január 31.-ig, és június 10.-ig kell az Egyesület pénztárába befizetni.

 

IV.

Az Egyesület szervezete

 

1. Az Egyesület szervei:

Közgyűlés ,

Elnökség.

2. A Közgyűlés az Egyesület legfőbb szerve, amelyet a tagok összessége alkotja. A Közgyűlést évente kétszer össze kell hívni a hely, az időpont és a napirendi pontok közlésével. A tagnyilvántartásban szereplő tagok részére meghívót kell küldeni legalább tíz nappal a Közgyűlés időpontja előtt. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes, meg kell ismételni.

A megismételt Közgyűlés a meghívóban közölt eredeti napirendi pontok körében a jelenlevők számára tekintet nélkül határozatképes. A Közgyűlés összehívását írásban kérheti a tagok egyharmada a cél és az ok megjelölésével, ebben az esetben az elnök harminc napon belül köteles összehívni a Közgyűlést.

3. A Közgyűlést össze kell hívni:

– ha a tagok egyharmada cél és az ok megjelölésével írásban kéri ezt,

– ha az Elnökség rendkívüli Közgyűlés összehívását tartja szükségesnek,

– ha a Bíróság a Közgyűlés összehívását elrendeli.

4. A Közgyűlés összehívása az elnök feladata.

5. A Közgyűlés határozatképes, ha azon a tagok teljes tagságának több mint a fele jelen van. A határozatképtelenség miatt elhalasztott Közgyűlés változatlan napirend mellett határozatképes a megjelent tagok számától függetlenül.

6. A Közgyűlés üléseit az Elnök vezeti. Az Elnök a Közgyűlés levezetésével mást is megbízhat.

A Közgyűlésről jegyzőkönyv készül, amelyet az elnök és két, a Közgyűlés által megválasztott tag hitelesít.

7. A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

– az Egyesület megalakulásának, feloszlásának, más Egyesülettel történő egyesülésének a kimondása;

– az Alapszabály elfogadása és módosítása;

– tisztségviselők megválasztása és visszahívása;

– tagdíj mértékének megállapítása;

– az Elnökség éves beszámolójának elfogadása;

– döntés minden olyan kérdésben, amelyet jogszabály a Közgyűlés hatáskörébe utal.

8. A Közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Minden tagnak egy szavazata van. Szavazategyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt.

9. A jelenlévő tagok kétharmados szótöbbsége szükséges:

– az Alapszabály elfogadásához, módosításához;

– az Egyesület feloszlásához, más Egyesülettel történő egyesülés kimondásához;

– a tag kizárásával kapcsolatos határozatához.

10. A tisztségviselők megválasztása titkos szavazással történik. Megválasztottnak azt a személyt kell tekinteni, aki az érvényes szavazatok több mint felét megszerezte. Amennyiben a jelöltek közül valaki nem kapja meg az érvényes szavazatok több mint felét, abban az esetben a tisztségre jelölt két legtöbb szavazatot szerzett személy között újabb szavazást kell tartani.

A megismételt szavazás győztese a legtöbb szavazatot kapott személy lesz.

11. A Közgyűlés ülései nyilvánosak. A tagok szótöbbséggel hozott határozattal a nyilvánosságot kizárhatják, ha valamely Egyesületi tag jogos magánérdekének védelme vagy közérdek ezt szükségessé teszi.

12. Az Elnök a Közgyűlésre tanácskozási joggal meghívhatja állami, társadalmi, gazdasági szervezetek és magánszemélyek képviselőit.

13. Elnökség

Az Elnökség két Közgyűlés közötti időszakban – a kizárólagos hatásköröket kivéve – gyakorolja a Közgyűlés hatáskörét, irányítja az Egyesület működését. Az Elnökség szükség szerint, de évente legalább kétszer ülésezik. Az Elnökséget az Elnök írásban hívja össze. Szabályszerűnek az összehívás akkor minősül, ha a tagok az ülésről legalább tíz nappal az ülés időpontját megelőzően írásban értesülnek, és az ülés tárgysorozatáról leírást kapnak. Az Elnökség ülései nyilvánosak.

Az Elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Határozatképtelenség esetén legkésobb 30 napon belül az Elnökséget ismételten össze kell hívni. Az Elnökség üléseire – annak tárgykörére figyelemmel – esetenként további tagok hívhatók meg.

14. Az 4 tagú Elnökséget a Közgyűlés választja meg az Egyesület tagjai sorából 5 éves időtartamra.

15. Az Elnökség feladata és hatásköre:

– tagsági viszony keletkezésével és megszűnésével kapcsolatos eljárás;

– a Közgyűlés összehívásával, működésével kapcsolatos előkészítő és a Közgyűlés munkáját elősegítő szervező tevékenység;

– az Egyesület gazdasági tevékenységével kapcsolatos döntés előkészítő munka, az éves programok, költségvetés megvitatása és elfogadása;

– az Egyesület Szervezeti és Működési Szabályzatának megvitatása és elfogadása;

– az Elnök éves beszámolójának elfogadása;

– személyzeti munka irányítása;

– tisztségviselők, ügyintézők beszámoltatása;

– az Egyesület tagjának kizárásával kapcsolatos eljárás;

– minden olyan eljárás, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, és amelyeket az Elnökség hatáskörébe von.

Az Elnökség határozatképes, ha tagjai közül legalább hárman jelen vannak. Az Elnökségnek csak olyan nagykorú személy lehet a tagja, aki nincsen eltiltva a közügyek gyakorlásától és tagja az Egyesületnek.

Az Elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza, szavazategyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt.

 V.

Az Egyesület tisztségviselői

1.Az Egyesület elnöke

Az Egyesület elnökét 5 éves időtartamra a Közgyűlés választja, aki tevékenységével a Közgyűlésnek felelős.

Az Elnök feladata és hatásköre:

– az Egyesület tevékenységének irányítása;

– a Közgyűlés összehívása, határozatainak ellenjegyzése;

– döntés és intézkedés az Elnökség ülései közötti időszakban az Elnökség hatáskörébe tartozó kérdésekben;

– a Közgyűlés és az Elnökség által hozott határozatok és állásfoglalások végrehajtásának irányítása és ellenőrzése;

– kapcsolattartás más társadalmi és érdekképviseleti szervezetekkel;

– irányítja az Elnökség munkáját;

– vezeti az Elnökség üléseit;

– képviseli az Egyesületet;

– intézkedik és dönt a hatáskörébe utalt ügyekben;

– összehívja az Elnökség üléseit;

– vezeti az ügyintéző apparátust;

– irányítja az Egyesület gazdálkodását;

– utalványozási jogot gyakorol;

– gyakorolja a munkáltatói jogokat;

– minden olyan feladat ellátása, amelyet jogszabály az Elnök hatáskörébe utal.

2. Az Egyesület alelnöke

Az Elnököt távollétében az alelnök (elnökhelyettes) helyettesíti. Helyettesítés esetén az alelnök teljes joggal képviseli az Egyesületet, és gyakorolja az elnök jogait.

3. A titkár

Az Egyesület iratait, bevételi és kiadási bizonylatait a titkár kezeli.

4. Elnökségi tag

Egy Tag, aki az elnökség munkájában rendszeresen részt vesz.

5. Mind a közgyűlés, mind az Elnökség/Választmány minden lényeges döntését jegyzőkönyvben rögzíti. A jegyzőkönyvet aláírja az Elnökség/Választmány jelenlévő minden tagja, közgyűlés esetén az Elnök és további erre kijelölt két tag. A közgyűlést levezető elnök a közgyűlés által hozott határozatokat köteles haladéktalanul bejegyezni a határozatok könyvébe, a bejegyzést a jegyzőkönyvet hitelesítő egyik tag hitelesíti. Az Elnök köteles mind a közgyűlés, mind az Elnökség/Választmány által hozott döntések nyilvántartását naprakészen vezetni.

VI.

Az Egyesület képviselete

1.Az Egyesület képviseletére az elnök, az elnökhelyettes (alelnök) és a titkár jogosultak olymódon, hogy az Egyesületre kötelezettségeket létesítő jogviszonyt hármójuk közül ketten együttesen tehetnek. A képviselők rendelkeznek az Egyesület számlája felett is, oly módon, hogy minden esetben két képviseleti joggal felruházott személy együttesen jogosult aláírni.

2.A közgyulés által 5 évre megválasztott képviselők neve: Horváth Tibor (elnök), Majoros József (alelnök), Nagy Nándor (titkár).

 

 

VII.

Az Egyesület vagyona és gazdálkodása

1. Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik, amelyet az Elnökség fogad el. Az Egyesület gazdálkodásáról az Elnökség jelentést készít, amelyet elfogadás céljából a Közgyűlés elé terjeszt.

2. Az Egyesület működéséhez szükséges bevételeket az alábbiak jelentik:

– tagsági díjak, amelyet a Közgyűlés állapít meg;

– magán és jogi személyek támogatásai;

– az Egyesület gazdasági, vállalkozási tevékenységéből származó bevétel;

– rendezvény bevétel;

– egyéb bevételek.

3. Az Egyesület bevételeivel önállóan gazdálkodik, tartozásaiért saját vagyonával felel. Az Egyesület tagjai az Egyesület tartozásaiért – a befizetett tagdíjakon túlmenően – nem felelnek.

4. Az Egyesület vállalkozási tevékenységéből származó bevételének megállapítását a társadalmi szervezetek gazdálkodási tevékenységéről szóló hatályos jogszabályok alapján végzi.

5. Az Egyesület pénzeszközeit számlán kezeli.

6. Az Egyesület működéséről a külön jogszabályok előírásai szerinti üzleti könyveket kell vezetni és azokat az üzletév végén le kell zárni. Az üzletév végével a képviselő az egyesület gazdálkodásáról a közgyűlés számára mérleget, a gazdálkodás eredményéről vagyonkimutatást készít.

VIII.

 Az Egyesület megszűnése

1. Az Egyesület megszűnik:

– ha a Közgyűlés az Egyesület feloszlását kimondja,

– ha feloszlatják,

– ha más szervezettel egyesül,

– ha az Egyesület szétválik,

– ha megszűnését megállapítják.

Az Egyesület megsűnése esetén vagyonáról a Közgyűlés rendelkezik, felszámolóként az Egyesület volt ügyintéző szerve az Elnökség jár el.

 

IX.

Vegyes és záró rendelkezések

 

•  Az Egyesület bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre.

•  Az Egyesület politikai tevékenységet nem folytat, politikai pártoktól független, azoktól támogatást nem fogad el, és pártokat a maga részéről semmilyen formában nem támogat.

•  Jelen Alapszabályban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyv, az 1989. évi II. törvény rendelkezései, valamint a később meghozandó közgyűlési határozatok, és a mindenkor hatályos egyéb jogszabályok irányadóak.

 

 

A honlappal kapcsolatos észrevételeket, megjegyzéseket az alkotohaz@freemail.hu címen várjuk!